Παρουσίαση Ευρωπαϊκού έργου etwinning Αθήνα 2004 Παρίσι 2024

Οι μαθητές των Β και Γ τάξεων παρουσιάσαμε τις δράσεις του συνεργατικού έργου etwinning Αθήνα 2004 Παρίσι 2024 στους γονείς και μαθητές του σχολείου μας. Στην εκδήλωση μας έκαναν την τιμή να παραβρεθούν η πρωταθλήτρια στο βάδην κ. Δέσποινα Ζαπουνίδου και ο γυμναστής κ. Χρήστος Χατζηγιαννίδης που μας είχαν βοηθήσει σε δραστηριότητες στο στάδιο της πόλης μας.
Ευχαριστούμε πολύ!

“Ένα δέντρο για το κλίμα”

ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ:”ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ”, Τάξεις Α΄ΚΑΙ Β1.

Ολοκληρώνοντας τη δράση κος Κωνσταντίνου Παντελής, δασοφύλακας του Δασαρχείου Αριδαίας με ανάθεση τις προστατευόμενες περιοχές και είδη, μας παρουσίασε μέσω υπολογιστή το δάσος της περιοχής μας και τα οφέλη από αυτό.

Στη συνέχεια όλοι μαζί φυτέψαμε δύο δεντράκια, τα οποία μας
πρόσφερε το Δασαρχείο, στην αυλή του σχολείου μας .

Υγιεινό πρωινό στο σχολείο

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης με θέμα: Η βιωματική μάθηση συναντά την υγιεινή διατροφή ,  την Παρασκευή  12 Απριλίου  οργανώσαμε προετοιμασία ενός υγιεινού πρωινού .

Τα παιδιά έφεραν στο σχολείο φρέσκα αυγά,  μαρούλια από κήπο, καρύδια, ζυμωτό ψωμί, τυρί, κασέρι, γιαούρτια, φρούτα και ετοιμάσαμε ένα νοστιμότατο και πολύ υγιεινό πρωινό.  Ευχαριστηθήκαμε πολύ μικροί και μεγάλοι!!!

Ευχαριστούμε πολύ  όλους τους γονείς  που στέκονται στο πλευρό  μας σε όλες τις πρωτοβουλίες που έχουμε πάρει, την κ. Ελένη Παπαδοπούλου που μας έκανε παρουσίαση για την  υγιεινή διατροφή, μας καθοδήγησε σωστά και ετοίμασε μαζί μας το πρωινό, τον κ. Διευθυντή που μας έφερε καλούδια από το σπίτι του, την επιχείρηση του κ. Γερακάρη που πρόσφερε  ατομικά γιαούρτια, τυρί φέτα και κασέρι.

Ευχόμαστε να είναι μια καλή αρχή για σωστή διατροφή !

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Eco Zoo και στο Πλανητάριο “Noesis”

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, οι μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «NOESIS» στη Θεσσαλονίκη.

Παρακολούθησαν δύο έργα:

Το Eco Zoo, το οποίο είναι το πρώτο και μοναδικό πάρκο ζώων στον κόσμο που όμως δεν έχει καμία σχέση με την αιχμαλωσία ζωντανών πλασμάτων.

Το Πλανητάριο όπου οι μαθητές γνώρισαν δημοφιλείς Αστερισμούς στον νυχτερινό ουρανό.

Les Livres Sont

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης έκαναν τις δικές τους καλλιτεχνικές δημιουργίες στο μάθημα της Γαλλικής γλώσσας με θέμα τα βιβλία!

Τα βιβλία λοιπόν έγιναν: ανοιχτά παράθυρα, ταξίδια, θησαυροί, γνώσεις,
μαγικά χαλιά, φως …
Την παρουσίαση επιμελήθηκαν:
Kοντσόγλου Αναστασία, εκπαιδευτικός Γαλλικής Γλώσσας
Θυσιάδου Ευανθία, εκπαιδευτικός πληροφορικής

Les-livres-sont

Βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ), Απιδίνωση (BLS-AED)

Ενδοσχολική επίμόρφωση.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ BLS-AED

Την Παρασκευή 22.03.2024 στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας
πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα εκπαίδευσης στη «Βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση, απιδίνωση (BLS-AED),τοποθέτηση αναίσθητου ασθενή σε πλάγια θέση και απόφραξη αεραγωγού(πνιγμονή) από ξένο σώμα» διάρκειας πέντε (5) ωρών( 12:30-17:00).

Η παρουσίαση, η επίδειξη και η επίβλεψη κατά την πρακτική εξάσκηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών έγινε από τους διασώστες του τομέα ΕΚΑΒ Πέλλας με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Κατάθεση στεφάνου στο Μνημείο πεσόντων ηρώων

Την Παρασκευή 22-3-2024, μετά τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες συνόδεψαν τη σημαία του σχολείου μας στο Ηρώο Πεσόντων. Εκεί πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνου από δύο μαθήτριες της Στ’ τάξης.

Ολοημεράκια εν δράσει…ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ – ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

Με το σύνθημα “ Όχι στη Βία -Ναι στη φιλία ” ξεκινήσαμε τις δράσεις μας στο ολοήμερο τμήμα.

Συζητήσαμε για το μεγάλο κέρδος στο παιχνίδι όταν η συνύπαρξή μας στο σχολείο είναι ήρεμη με θετικές συμπεριφορές και πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα “δύσκολα” παιδιά.

Παρακολουθήσαμε ένα σχετικό animation : Η ιστορία του Όλιβερ Μπάτον του Τόμι Ντε Πάολα καθώς και την ταινία μικρού μήκους : Τη μέρα που έγινα λύκος της Νάταλι Αμμάν και τα συζητήσαμε.

Διαβάσαμε και εξηγήσαμε τα βιβλία : Τι μπορείς να κάνεις με ένα πρόβλημα του Κόμπι Γιαμούντα και το βιβλίο : Εσύ γέμισες ένα κουβαδάκι σήμερα; του Κάρος Μακλάου

Στο τέλος κατασκευάσαμε το λουλούδι της προστασίας όπου τα πέταλα  γράφουν   :

«Τα 5 πράγματα που κρατώ για να προστατευτώ

1.Λέω Στοπ σε ότι με κάνει να νιώθω άσχημα.

2.Απομακρύνομαι αν νιώσω απειλή.

3.Εξηγώ πώς νιώθω με τη συμπεριφορά που δέχομαι.

4.Μιλώ  στους γονείς μου για το συμβάν.

5.Ενημερώνω αμέσως τους δασκάλους μου.

Η δασκάλα του ολοήμερου