Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Την Παρασκευή 22-12-2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η χριστουγεννιάτικη γιορτή. Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς παρακολουθήσαμε τις θεατρικές παραστάσεις:
“Η Γέννηση του Χριστού”από την α τάξη
“Η μάχη του Ζαχαροπλαστείου” (διασκευή του αγαπημένου παραμυθιού “Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη!”, του Κυριάκου Χαρίτου) από τη β τάξη.

“Η Γέννηση του Χριστού”

“Η μάχη του Ζαχαροπλαστείου”

Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι – Β τάξη

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 τα παιδιά της Β τάξης συναντήθηκαν με τους γονείς τους στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και σε μια ατμόσφαιρα χριστουγεννιάτικη και γεμάτη όμορφα συναισθήματα, με τη συνοδεία χριστουγεννιάτικων μελωδιών, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες, παιχνίδια, ημερολόγια και τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια!

Φιλαναγνωσία – Αγγλική λογοτεχνία

Στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση του συγγραφέα William Shakespeare και του θεατρικού του έργου “Όνειρο θερινής νυκτός” (“Midsummer night’s dream”) την Πέμπτη 21/12/2023.

Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε με την συνεργασία της εκπαιδευτικού Αγγλικής γλώσσας Σταυρούλας Μπουλουσάκη, την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης και δασκάλα της ΣΤ’ τάξης Αναστασίας Παπαδοπούλου και τους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης.

Στόχος της παρουσίασης ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για βασικούς συγγραφείς της αγγλικής λογοτεχνίας και να προωθηθεί η φιλαναγνωσία. Αφού παρουσιάστηκε ο συγγραφέας, τα θέματα που διαπραγματεύεται και οι χαρακτήρες του έργου, οι μαθητές διάβασαν ένα απόσπασμα του θεατρικού το οποίο βρίσκεται στο βιβλίο Αγγλικών της τάξης.

Με αυτόν τον τρόπο προκλήθηκε το ενδιαφέρον των παιδιών και για άλλα έργα του συγγραφέα προς ανάγνωση όπως “Ρωμαίος και Ιουλιέτα”. Η παρουσίαση έγινε με την βοήθεια τεχνολογικών μέσων και μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ:

Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες από τους μαθητές της Στ τάξης

Στολίζουμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο!
Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης έχουν κάθε χρόνο την τιμή να στολίζουν το δέντρο των Χριστουγέννων του σχολείου μας!
(πατήστε μέσα στις εικόνες για μεγέθυνση)

Διαβάζουμε παραμύθια!
Από τις δράσεις που έγιναν στη σχολική βιβλιοθήκη του σχολείου μας.
Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης, διάβασαν το παραμύθι με την μάγισσα Φρικαντέλα, στους μαθητές της Β΄τάξης και οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης έψαλαν τα κάλαντα στους μικρούς μας μαθητές. Υπέροχες στιγμές!

Ετοιμάζουμε μπισκοτάκια!
Οι βραβευμένοι ΣΕΦ της ΣΤ΄ τάξης .. “επί το έργον”!
Στο εστιατόριο του σχολείου ετοιμάσαμε και γευτήκαμε μπισκοτάκια…

Λέμε τα κάλαντα στους συμμαθητές μας!
Οι μαθήτριες της Ε΄τάξης είπαν τα κάλαντα στους μαθητές της ΣΤ΄τάξης.

Κάλαντα στο δημαρχείο

Σήμερα 18/12/2023, οι μαθητές της Ε΄τάξης με συνοδούς την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της τάξης, κ. Καλλιόπη Ζακχαίου, την μουσικό του σχολείου μας, κ. Νιόβη Γκέρτζα, καθώς και την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης, κ. Ελένη Παπαδοπούλου, επισκέφθηκαν το Δημαρχείο και έψαλαν τα κάλαντα στον δήμαρχο Αλμωπίας και στο προσωπικό του Δήμου.

Οι μαθητές του σχολείου μας έδωσαν και πήραν ευχές για τα Χριστούγεννα και το νέο έτος.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

Εργαστήρια Δεξιοτήτων- Στ΄τάξη Μικρόβια: Αόρατα αλλά υπαρκτά. Άλλα μας αρρωσταίνουν και άλλα …μας χορταίνουν”

Ολοκληρώσαμε σήμερα το πρώτο θέμα μας για τα  “Μικρόβια και αντιβιοτικά” στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στην Στ΄τάξη.

Στο πρώτο εργαστήριο μιλήσαμε για τα μικρόβια και τα είδη τους και δημιουργήσαμε μια ομαδική εργασία.

Στο δεύτερο εργαστήριο μιλήσαμε για τα χρήσιμα μικρόβια . Μέσα από …αγώνες μαγιάς είδαμε το μικρό θαύμα της ζύμωσης και μέσα από βιωματικές δράσεις  αντιληφθήκαμε τη χρησιμότητά τους σε καθημερινά μας τρόφιμα όπως το ψωμί ,το γιαούρτι κλπ.

Στο τρίτο εργαστήριο ενημερωθήκαμε μέσα από σχετικά εκπαιδευτικά βίντεο για τα βλαβερά μικρόβια, τη μετάδοσή τους και την προστασία μας από αυτά. Το εργαστήριο ολοκληρώθηκε με ένα επαναληπτικό κουίζ και διαδραστικές δραστηριότητες.

Στο τέταρτο εργαστήριο συζητήσαμε για τη  μόλυνση και τη λοίμωξη ,τους τρόπους μετάδοσης των μικροβίων και τους τρόπους προστασίας. Επίσης μιλήσαμε για το σωστό πλύσιμο των χεριών ,τον σωστό τρόπο να φταρνιστούμε και να βήξουμε. Είδαμε σχετικά βίντεο,δουλέψαμε κρυπτόλεξα και σταυρόλεξα.

Στο πέμπτο εργαστήριο μιλήσαμε για τα αντιβιοτικά,για το πότε και αν πρέπει να τα παίρνουμε.Επίσης ενημερωθήκαμε για την κατάχρηση που γίνεται στη χώρα μας και την αλόγιστη χρήση τους με πολύ άσχημες επιπτώσεις στον άνθρωπο. Ολοκληρώσαμε το εργαστήριο με το ενημερωτικό έντυπο ” Αντιβιοτικά- Σταματήστε την Κατάχρηση” ,του Ε.Δ.Δ.Υ.Π.Π.Υ και πλήθους άλλων φορέων ,σε μια πανελλήνια εκστρατεία ενημέρωσης.

Στο έκτο εργαστήριο έγινε σχετική με το θέμα μας παρουσίαση και ενημέρωση από τη νοσηλεύτρια του σχολείου μας κυρία Μαρία Απατσίδου, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας αλλά και για την εξαιρετική ενημέρωση.

Στο έβδομο εργαστήριο ολοκληρώσαμε το θέμα μας με την κατασκευή  επιτραπέζιου παιχνιδιού και δημιουργία μικρού βιβλίου με τις εντυπώσεις των παιδιών από το ταξίδι τους στον αόρατο αλλά υπαρκτό κόσμο των μικροβίων.

Η δασκάλα

Πατήστε στις εικόνες για μεγέθυνση