Βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ), Απιδίνωση (BLS-AED)

Ενδοσχολική επίμόρφωση.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ BLS-AED

Την Παρασκευή 22.03.2024 στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας
πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα εκπαίδευσης στη «Βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση, απιδίνωση (BLS-AED),τοποθέτηση αναίσθητου ασθενή σε πλάγια θέση και απόφραξη αεραγωγού(πνιγμονή) από ξένο σώμα» διάρκειας πέντε (5) ωρών( 12:30-17:00).

Η παρουσίαση, η επίδειξη και η επίβλεψη κατά την πρακτική εξάσκηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών έγινε από τους διασώστες του τομέα ΕΚΑΒ Πέλλας με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Κατάθεση στεφάνου στο Μνημείο πεσόντων ηρώων

Την Παρασκευή 22-3-2024, μετά τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες συνόδεψαν τη σημαία του σχολείου μας στο Ηρώο Πεσόντων. Εκεί πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνου από δύο μαθήτριες της Στ’ τάξης.

Ολοημεράκια εν δράσει…ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ – ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

Με το σύνθημα “ Όχι στη Βία -Ναι στη φιλία ” ξεκινήσαμε τις δράσεις μας στο ολοήμερο τμήμα.

Συζητήσαμε για το μεγάλο κέρδος στο παιχνίδι όταν η συνύπαρξή μας στο σχολείο είναι ήρεμη με θετικές συμπεριφορές και πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα “δύσκολα” παιδιά.

Παρακολουθήσαμε ένα σχετικό animation : Η ιστορία του Όλιβερ Μπάτον του Τόμι Ντε Πάολα καθώς και την ταινία μικρού μήκους : Τη μέρα που έγινα λύκος της Νάταλι Αμμάν και τα συζητήσαμε.

Διαβάσαμε και εξηγήσαμε τα βιβλία : Τι μπορείς να κάνεις με ένα πρόβλημα του Κόμπι Γιαμούντα και το βιβλίο : Εσύ γέμισες ένα κουβαδάκι σήμερα; του Κάρος Μακλάου

Στο τέλος κατασκευάσαμε το λουλούδι της προστασίας όπου τα πέταλα  γράφουν   :

«Τα 5 πράγματα που κρατώ για να προστατευτώ

1.Λέω Στοπ σε ότι με κάνει να νιώθω άσχημα.

2.Απομακρύνομαι αν νιώσω απειλή.

3.Εξηγώ πώς νιώθω με τη συμπεριφορά που δέχομαι.

4.Μιλώ  στους γονείς μου για το συμβάν.

5.Ενημερώνω αμέσως τους δασκάλους μου.

Η δασκάλα του ολοήμερου

Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό σχολείο

Προσφορά αγάπης!
Σήμερα 11/03/2024 οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης του 4ου Δ.Σ. Αριδαίας επισκέφτηκαν το Ειδικό Σχολείο Αριδαίας. Η επίσκεψη έγινε για λόγους γνωριμίας των μαθητών, την απόκτηση εμπειριών και προσφοράς.
Οι μαθητές/τριες έπαιξαν, σχεδίασαν, συζήτησαν, έκαναν παρέα με τα παιδιά του Ειδικού Σχολείου, πάντα βέβαια με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών.

Οι βιωματικές κοινές δράσεις ελπίζουμε να αποτελέσουν το έναυσμα για την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές/τριες ,τους εκπαιδευτικούς και των δυο σχολείων που ενεπλάκησαν στην υπέροχη δράση καθώς και το Σύλλογο Γονέων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας.

Επίσκεψη κ. Τσίναλη Κοσμά

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 ,στα πλαίσια του εργαστηρίου Δεξιοτήτων “Σε ποιο χώμα να ριζώσεις…” Η αποκατάσταση των προσφύγων στην Αλμωπία, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κύριος Τσίναλης Κοσμάς ο οποίος  με την εξαιρετική παρουσίασή του εμπλούτισε το πρόγραμμά μας.

Αρχικά μας αφηγήθηκε την ιστορία αποκατάστασης των δικών του προγόνων και μας έδειξε πλούσιο υλικό με έγγραφα από το προσωπικό του αρχείο.

Ακολούθως μας αφηγήθηκε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα γενικότερα για τον αγώνα των προσφύγων στην προσπάθειά τους να επιβιώσουν και να αποκατασταθούν  στην περιοχή της Αλμωπίας, συνοδεύοντας πάντα την αφήγησή του με φωτογραφίες της εποχής.

Ιδιαίτερα μας συγκίνησε ο αγώνας για τη δημιουργία σχολείων για τα παιδιά τους και η αγάπη τους για τη μόρφωση.

Μας έδειξε διαφορά γεωργικά εργαλεία της εποχής εκείνης , σε μινιατούρες, που κατασκεύασε ο πατέρας του ,χρηστικά αντικείμενα του σπιτιού, παλιά αναγνωστικά καθώς και ένα πανέμορφο νυφικό γιλέκο με πολύ συγκινητική ιστορία.

Ακολούθησε η παρουσίαση αποσπασμάτων από το βιβλίο του “Ένα ζαντόν αρκουδόπον ” ,γραμμένο στην ποντιακή διάλεκτο .Όπως εξήγησε ο κύριος Τσίναλης στα παιδιά, η ποντιακή διάλεκτος  αποτελεί “κλαδί” της αρχαίας ελληνικής Γλώσσας!

Ευχαριστούμε από καρδιάς τον κύριο Τσίναλη για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας ,για την υπέροχη παρουσίασή του καθώς και για τη δωρεά του νέου του βιβλίου στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Υ.Γ. Ο κύριος Τσίναλης Κοσμάς είναι δάσκαλος , συγγραφέας και λάτρης της λαογραφίας. Διδάσκει επίσης και την ποντιακή διάλεκτο.

Η δασκάλα

Διδακτική επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό Πάρκο Δεινοσαύρων

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου οι Β και Γ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Περιβαλλοντικό Πάρκο Δεινοσαύρων και παρακολούθησαν αναπαραστάσεις με τις σημαντικότερες φιγούρες της Ελληνικής και Παγκόσμιας Μυθολογίας.