Να αγαπάς!

Γιορτάσαμε τη Διεθνή Ημέρα Ειρήνης, στις 21 Σεπτεμβρίου, ηχογραφώντας το τραγούδι  “Ν’ Αγαπάς”. Αναδεικνύει τις αξίες της φιλίας και της αγάπης για τους ανθρώπους και όλη τη φύση.

Η Ειρήνη είναι το αποτέλεσμα μιας συνολικής δράσης και πρέπει να προσπαθούμε να τη διατηρούμε και να την προασπίζουμε, ακόμα και σε δύσκολους καιρούς.

Η ηχογράφηση του τραγουδιού έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής από την Ε’ Τάξη, από τη μουσικό μας Γκέρτζα Νιόβη.

Κανονισμός λειτουργίας για το σχολικό έτος 2023-2024

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ-ΚΑΝΟΝ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ-2023-2024

Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2023-2024

Σήμερα 11-09-2023 έγινε ο καθιερωμένος Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά. Από νωρίς γέμισε η αυλή του σχολείου με τις χαρούμενες φωνές των μαθητών μας. Όλοι οι μαθητές συνοδεύονταν από τους γονείς τους. Οι εκπαιδευτικοί αμέσως γίνανε ένα με τους μαθητές τους.

Επίσημοι καλεσμένοι στον Αγιασμό ήταν ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Αγγελίδης Νικόλαος και από τη Δημοτική αρχή ο αντιδήμαρχος Δημοτικής Ενότητας Εξαπλατάνου, Αθλητισμού, Νεολαίας, Εθελοντισμού και Νέας Γενιάς κ. Χατζηγιαννίδης Χρήστος. Επίσης, καλέσαμε επίσημα τον πρώην Διευθυντή του 4ου Δημοτικού Σχολείου κ. Τάσιου Γρηγόρη, ο οποίος μας τίμησε με την παρουσία του.

Καλή σχολική χρονιά!

Ο αγιασμός στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας- Ξενιτίδειο

Αγαπητοί γονείς και  κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 11-09-2023 και ώρα 09:00 θα τελεστεί ο καθιερωμένος Αγιασμός  στην αυλή του σχολείου μας για τη νέα σχολική χρονιά. Περιμένουμε γονείς και παιδιά!

Οι μαθητές/τριες  θα προσέλθουν   στο σχολείο   στις  08:15 και  θα φέρουν και το σχολικό τους σάκο. Μετά τον Αγιασμό θα περάσουν στις τάξεις τους για  να γνωρίσουν  τους  δασκάλους τους  και να παραλάβουν τα νέα τους σχολικά βιβλία.

Η αποχώρηση θα γίνει στις 10:30π.μ.

Ο Διευθυντής του σχολείου Ευστράτιος Μίζογλου και το διδακτικό προσωπικό, εύχονται σε όλους καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο!