Ολοήμερο τμήμα – Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2023

Το ολοήμερο τμήμα συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2023- ΕU code week 2023. Με διάφορες πολύ ευχάριστες δραστηριότητες, ανάλογες με την ηλικία των παιδιών, δουλέψαμε τα “πρώτα βήματα” του προγραμματισμού. Δημιουργήσαμε εικόνες σαν προγραμματισμένα ρομποτάκια και δουλέψαμε σε χάρτινο πλέγμα, στον πίνακά μας, με τη βοήθεια του προτζέκτορα, αλλά και στο πλέγμα που έχουμε στο πάτωμα του γυμναστηρίου μας σχηματίζοντας πάνω σε αυτό τις εικόνες που δουλέψαμε στις εργασίες μας. Σίγουρα μάθαμε χρήσιμες πληροφορίες για τον προγραμματισμό, κάναμε τα “πρώτα μας βήματα” και … όχι μόνο περάσαμε όμορφα αλλά πήραμε και το πιστοποιητικό συμμετοχής μας!!!

Η δασκάλα του ολοήμερου τμήματος

Παράδοση της σημαίας στους νέους σημαιοφόρους της Στ τάξης για τη σχολική χρονιά 2023-2024

Σήμερα 27 Οκτωβρίου, ημέρα Παρασκευή, γιορτή της σημαίας, έγινε η παράδοση της Σημαίας στους νέους σημαιοφόρους και παραστάτες της ΣΤ΄ τάξης. Η παράδοση έγινε από το Διευθυντή του σχολείου.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα – Code Week 2023

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού Code Week είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η Β και Γ τάξεις του σχολείου μας συμμετέχουν στην Εβδομάδα Κώδικα με τις παρακάτω δραστηριότητες:

Οδηγούμε το ρομποτάκι Bee Bot σε «μια βόλτα στην πόλη μας»

Προγραμματίζουμε μια απλή μέρα στην πόλη μας με το scratch jr

Ανακαλύπτουμε ως «μυστικοί πράκτορες» κρυπτογραφημένα μηνύματα.

Δημιουργούμε εικόνες ακολουθώντας κώδικες “pixelart”

Σχεδιάζουμε τη σημαία των ολυμπιακών αγώνων στο scratch

Παγκόσμια ημέρα Ταχυδρομείων

Ολοημεράκια…εν δράσει!!

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Ταχυδρομείων αφιερώσαμε τις δράσεις μας αυτή την εβδομάδα στα Γραμματόσημα και στον Φιλοτελισμό, καθώς και στον τρόπο καταγραφής και αποστολής γραμμάτων.
Τα παιδιά μέσα από ένα ενημερωτικό βίντεο, έμαθαν για τη λειτουργία των ταχυδρομείων, τον λόγο δημιουργίας των γραμματοσήμων και την εξέλιξή τους και το χόμπι του Φιλοτελισμού. Στη συνέχεια διάβασαν σχετικά βιβλία και παρατήρησαν άλμπουμ συλλογής γραμματοσήμων. Εντόπισαν τη μεγάλη ποικιλία της θεματολογίας τους στο πέρασμα των χρόνων. Ακολούθησαν διάφορες δράσεις όπως η συμπλήρωση σχετικού σταυρόλεξου, ασκήσεων σχετικών με τα ταχυδρομεία, αναγνώρισης σημαντικών προσώπων που εικονίζονται πάνω σε αυτά κ.λ.π.Οι δράσεις μας ολοκληρώθηκαν με τη δημιουργία γραμματοσήμων από τα παιδιά και καταγραφή αποστολέα και παραλήπτη πάνω σε φακέλους στη σωστή τους θέση!
Όπως μου είπαν τα ολοημεράκια μου, κάποια από αυτά θα ξεκινήσουν να
συλλέγουν γραμματόσημα. Το σίγουρο είναι ότι θα ανακατώσουν τα ντουλάπια της μαμάς για αν βρουν κάπου καταχωνιασμένο ένα άλμπουμ
γραμματοσήμων…!!!

Δράση ολοήμερου για την Παγκόσμια Ημέρα των ζώων

Ολοημεράκια εν δράσει!!

Παγκόσμια ημέρα των ζώων σήμερα!!!

Γέμισε η τάξη μας ζωάκια!!

Άλλα χειροποίητα , άλλα ζωγραφισμένα και άλλα τρισδιάστατα με εφαρμογή εικονικής πραγματικότητας!

Το σίγουρο είναι ότι τα παιδιά πέρασαν θαυμάσια.Μίλησαν για τα αγαπημένα τους ζώα,τα ζωγράφισαν, τραγούδησαν,δούλεψαν με τα χεράκια τους και έμαθαν μέσα από το παιχνίδι!!

‘Ολοι οι στόχοι μας σχετικά με την ευαισθητοποίηση των παιδιών  για τα δικαιώματα των τετράποδων φίλων μας επιτεύχθηκαν με  τον καλύτερο τρόπο!!

Η δασκάλα του ολοήμερου τμήματος

πατήστε στις εικόνες παρακάτω για μεγέθυνση

eTwinning

Το «eTwinning» -η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης- αποτελεί πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, και όχι μόνο, συνεργάζονται για την υλοποίηση «eTwinning» έργων με τη χρήση εργαλείων Τεχνολογιών
Πληροφορίας και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) μέσα από την Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης «European School Education Platform-ESEP1».

egkyklios

Το σχολείο μας πραγματοποιεί για τη σχολική χρονιά 2023-2024 ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinnining με τίτλο “Αθήνα 2004 – Παρίσι 2024”.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος δημιούργησαν ένα τεύχος στο ηλεκτρονικό περιοδικό του σχολείου μας Disneyschool αφιερωμένο στις δραστηριότητες που θα γίνουν με τους μαθητές.
Μπορείτε να το δείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί: