Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης παρουσιάζει στο νέο της εκπαιδευτικό πρόγραμμα το δημοφιλέστερο ίσως μουσικό παραμύθι στην ιστορία της κλασσικής μουσικής εργογραφίας. Το μουσικό παραμύθι “Ο Πέτρος και ο Λύκος” γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Σεργκέι Προκόφιεφ με σκοπό να διδάξει τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και να τα εξοικειώσει με αυτά αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο.
πηγή:https://www.tsso.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=6&eventid=183310

Την Πέμπτη 18/1 2024 η Ε και Στ τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν την μουσική παράσταση “Ο Πέτρος και ο λύκος” από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης μέσω live streaming μετάδοσης.

Κοπή βασιλόπιτας για το 2024

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας
για τις βασιλόπιτες και τα δώρα που πρόσφερε για το κάθε τυχερό παιδί αλλά και εκπαιδευτικό. Τυχερή η δασκάλα της Α΄τάξης.
Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου μας εύχονται σε όλους
και όλες σας “Καλή χρονιά!”